Description
This model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. The tough Chromoly Steel 4130 is a good option for those looking to master big tricks. Furthermore, the HIC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Wheels with a spoked core made of aluminum.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
| Total height: | 84.5cm (33.3″) |
| Compression type: | HIC |
| Wheel diameter: | 120mm |
| Weight: | 3900g |
| Bar height: | 630mm (24.8″) |
| Bar width: | 530mm (20.9″) |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Skill Level: | Advanced |
| Fork type: | Threadless |
| Material: | Aluminum 6000 Series |
| Deck length: | 49.5cm (19.5″) |
| Deck width: | 12.5cm (4.9″) |
| Dropout Shape: | Peg-cut |
| Concave: | Yes |
| Fork design: | One-piece |
| Bar Shape: | T-shaped |
| Bar material: | Chromoly Steel 4130 |
| Bar outer diameter: | 35mm (Oversized) |
| Bar inner diameter: | 32mm |
| Wheel profile: | Round |
| Wheel hardness: | 88A |
| Wheel hub width: | 24mm |
| Core material: | Aluminum |
| Core design: | Spoked |
| Axle diameter: | 8mm |
| Bearing precision: | Not specified |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |
