Description
This model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. For increased air time, the bar is made from lightweight aluminum. Furthermore, the ICS-10 compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
- Lightweight with only 2965 g
| Total height: | 85cm (33.5″) |
| Compression type: | ICS-10 |
| Wheel diameter: | 110mm |
| Weight: | 2965g |
| Bar height: | 620mm (24.4″) |
| Bar width: | 560mm (22″) |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Skill Level: | Advanced |
| Fork type: | Threadless |
| Max rider weight: | 100 kg |
| Material: | Aluminum |
| Deck design: | One-piece |
| Deck length: | 52.5cm (20.7″) |
| Deck width: | 11.4cm (4.5″) |
| Dropout Shape: | Peg-cut |
| Headtube angle: | 82.5° |
| Concave: | 2° |
| Fork design: | One-piece |
| Bar Shape: | Y-shaped |
| Bar material: | Aluminum |
| Bar outer diameter: | 35mm (Oversized) |
| Bar inner diameter: | 28mm |
| Backsweep: | 3° |
| Wheel profile: | Round |
| Wheel hardness: | 88A |
| Wheel hub width: | 24mm |
| Core material: | Aluminum 6061 T6 |
| Core design: | Spoked |
| Axle diameter: | 8mm |
| Bearing precision: | Not specified |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |
| Fork axle length: | 32mm |
| Deck axle length: | 65mm |
| Headtube length: | 100mm |
