Description
his model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. The tough Chromoly Steel 4130 is a good option for those looking to master big tricks. Furthermore, the IHC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
- Lightweight with only 3400 g
| Total height: | 76cm (29.9″) |
| Compression type: | IHC |
| Wheel diameter: | 100mm |
| Weight: | 3400g |
| Bar height: | 500mm (19.7″) |
| Bar width: | 500mm (19.7″) |
| Headset type: | Semi-Integrated |
| Skill Level: | Beginner |
| Fork type: | Threadless |
| Material: | Aluminum 6000 Series |
| Deck design: | One-piece |
| Deck length: | 48cm (19″) |
| Deck width: | 10.1cm (4″) |
| Dropout Shape: | Peg-cut |
| Concave: | Flat |
| Fork design: | Two-piece |
| Bar Shape: | Y-shaped |
| Bar material: | Chromoly Steel 4130 |
| Bar outer diameter: | 32mm (Regular) |
| Bar inner diameter: | 28mm |
| Wheel profile: | Round |
| Wheel hardness: | 88A |
| Wheel hub width: | 24mm |
| Core material: | Plastic |
| Core design: | Solid |
| Axle diameter: | 8mm |
| Bearing precision: | Not specified |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |
