Description
This model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. For increased air time, the bar is made from lightweight aluminum. Furthermore, the IHC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
- Lightweight with only 3200 g
| Total height: | 87cm (34.3″) |
| Compression type: | IHC |
| Wheel diameter: | 120mm |
| Weight: | 3200g |
| Bar height: | 630mm (24.8″) |
| Bar width: | 560mm (22″) |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Skill Level: | Intermediate |
| Fork type: | Threadless |
| Material: | Aluminum 6000 Series |
| Deck design: | One-piece |
| Deck length: | 49.5cm (19.5″) |
| Deck width: | 12.5cm (4.9″) |
| Dropout Shape: | Peg-cut |
| Concave: | Yes |
| Fork design: | One-piece |
| Bar Shape: | Y-shaped |
| Bar material: | Aluminum |
| Bar outer diameter: | 35mm (Oversized) |
| Bar inner diameter: | 28mm |
| Wheel profile: | Round |
| Wheel hub width: | 24mm |
| Core design: | Spoked |
| Axle diameter: | 8mm |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |