Description
The new range of COLT S5 scooters has been designed with some of the renowned Prodigy parts known for their quality, but at an advantageous price.
Available in 4 distinct colors: Black, Green, Teal, and Red.
This range is suitable for beginner and intermediate riders ready to improve their skills at the skatepark.
| Brand | BLUNT SCOOTERS |
|---|---|
| Total Height | 84 cm |
| Color | Blue |
| Shape | Peg-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 11/13 yo, 11_13ANS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 580 mm |
| Handlebar External Diameter | 31.8 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
