Description
It is equipped with new Architect 2 XL wheels (115 x 30 mm), a 6″ x 22″ Siren deck, a 27″x 24″ chromoly handlebar and a threadless forged fork.
Technical Features :
– Siren 6.0″ x 22″ (150 x 558 mm) deck.
– Chromoly 27″ x 24″ handlebar.
– SCS compression.
– Lightweight forged aluminium fork.
– Architect 2 XL 115 x 30 mm wheels.
– Aztek Lite grips.
| Brand | AZTEK |
|---|---|
| Total Height | 94 cm |
| Color | Grey |
| Shape | Box-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 115 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 15 yo +, 15ETPLUS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 680 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.9 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
