Description
The Fountain Complete Scooter is the latest model from the AZTEK brand. It features a 5.5″ by 21″ deck with a fully extruded handlebar and solid aluminum pegs. Complete with a 3D forged aluminum fork, Apollo alloy bars, and SCS compression, this scooter is suitable for riders of all ages.
Technical Specifications:
– Fountain Deck 5.5″ x 21 (127mm x 533mm).
– Aluminum peg inserts.
– Apollo alloy handlebar 26″ x 22″.
– SCS Compression.
– Forged aluminum fork.
– Architect 2 110mm Wheels.
– Aztek Lite grips.
| Brand | AZTEK |
|---|---|
| Total Height | 89 cm |
| Color | Black |
| Shape | Box-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 13/12 yo, 13_15ANS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 660 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.9 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
