Description
This model is equipped with the new Architect 2 wheels. Its light weight of 2.8kg allows for a wide range of movement and great stability.
Technical Features :
– Deck 4.8″ x 19.5″.
– Odyssey aluminum handlebar 24″ x 22″.
– SCS compression.
– Circa 2 fork.
– Architect 2 wheels 110mm.
– Aztek Lite grips.
– 2.8 Kilograms / 6.2 Pounds.
| Brand | AZTEK |
|---|---|
| Total Height | 85 cm |
| Color | Blue |
| Shape | Peg-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 13/12 yo, 13_15ANS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 600 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.9 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
