Description
This model is a sturdy version of a scooter for tricks in street and skateparks. Furthermore, the IHC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
| Total height: | 81cm (31.9″) |
| Compression type: | IHC |
| Wheel diameter: | 110mm |
| Weight: | 3600g |
| Bar height: | 560mm (22″) |
| Bar width: | 520mm (20.5″) |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Skill Level: | Beginner, Intermediate |
| Fork type: | Threadless |
| Max rider weight: | 100 kg |
| Material: | Aluminum |
| Deck design: | One-piece |
| Deck length: | 49.5cm (19.5″) |
| Deck width: | 11.4cm (4.5″) |
| Dropout Shape: | Box-cut |
| Fork design: | One-piece |
| Bar Shape: | T-shaped |
| Wheel hub width: | 24mm |
| Core material: | Aluminum |
| Core design: | Spoked |
| Axle diameter: | 8mm |
| Bearing precision: | ABEC-9 |
| Brake type: | Flex Fender |
