Description
This model is super versatile and great for exploring bike lanes and everyday commutes around town. The large air-filled wheels offer smooth-running riding comfort.
| Total height: | 84.5cm (33.3″) |
| Deck design: | One-piece |
| Wheel diameter: | 10″ |
| Bar height: | 305mm (12″) |
| Bar width: | 710mm (28″) |
| Weight: | 9600g |
| Headset type: | Non-integrated |
| Concave: | Flat |
| Fork type: | Threadless |
| Bar material: | Chromoly Steel 4130 |
| Backsweep: | Yes |
| Features: | Air Tires |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |
| Max rider weight: | 100 kg |
Longway Jaguar Adult Scooter 