Description
Check out the Kink Downside 2026 BMX Freestyle Bike from Kink BMX! Fully loaded and ready to rip, this bike has all the top parts and features freestyle riders demand.
The 20.75″ chromoly steel frame is paired with Kink Foundry 2-piece bars and a 48mm stem for dialed geometry no matter where you ride. Three-piece cranks with an 8-spline spindle ensure strong and reliable pedaling, while a freecoaster hub with sealed bearings and a mid sealed bottom bracket keeps things rolling smooth. Double-wall rims laced to sealed hubs keep the wheels strong and ready for anything. Nylon hub guards and 4 pegs are also included.
The Kink Downside 2026 BMX Freestyle Bike comes in a sick Purple Rose colorway and is ready to shred straight out of the box.
| Bike type: | Freestyle |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 20.75″ (52.7cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 9.5″ (24.1cm) |
| Hub: | Freecoaster, Sealed bearings |
| Chainstay length (Center): | 12.75″ (32.4cm) |
| Skill Level: | Intermediate, Advanced |
| Weight: | 12.53kg |
| Frame material: | Chromoly Steel |
| Seat clamp: | Integrated |
| Seat: | Stealth |
| Tire width: | 2.45″ |
| Hub Guard: | 4 hub guards included |
| Pegs: | 4 pegs included |
| Stem type/Length: | 48mm, Top load |
| Headtube angle: | 75° |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Gyro System included: | No |
| Crank Length/Type: | 165mm, Three-piece |
| Sprocket mounting: | 8-spline |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Crank Arm Design: | Tubular |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| BMX Rim Type: | Double-walled rim |
| Assembly: | Partly assembled |
DK S2 PRO XL 20" RACE 