Description
Technical specifications:
– Deck width: 120mm/4.75″
– Deck length: 480mm/19″
– COLT IHC fork in high-strength steel
– 2 Bolt Alu Clamp: 6mm bolts.
– Fully sealed integrated headset.
– Wheels: Blunt S3 110m x 24mm 86A
– Bearings: ABEC 9
– Two-tone TPR grips: 160mm
– Nylon bar end
– Weight: 3.6kgs/ 7.9 pounds
– Overall height: 790mm/31.1″
– Overall length: 650mm/25.6″
| Brand | BLUNT SCOOTERS |
|---|---|
| Total Height | 785 mm |
| Color | Blue |
| Shape | Peg-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Freestyle |
| Handlebar Shape | Y-Bar |
| Collar Diameter | 6 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 5-7 years |
| Headtube Angle | 82.5 ° |
| Warranty | 6 MONTH |
| Handlebar Material | Steel |
| Handlebar Height | 550 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.8 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
ACTA K2 Stunt Scooter Black 