Description
This bike is a well performing BMX designed for street and park. A classic cassette hub ensures easy maintenance and fast acceleration.
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- Long 170 mm crank arms with increased control for airs
- Rail-mounted seat system
- Coming with a responsive and easy to maintain U-brake
- Handlebar with backsweep
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Bike type: | Park and Street |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 19.5″ (49.5cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 8.5″ (21.6cm) |
| Bar width: | 28″ (71.1cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings |
| Skill Level: | Beginner, Intermediate |
| Weight: | 11.5kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat clamp: | Integrated |
| Seat: | Rail |
| Tire width: | 2.3″ |
| Pegs: | Not included |
| Stem type/Length: | Top load |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75.2° |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Brake Mount Kit: | Not included |
| Gyro compatible: | No |
| Gyro System included: | No |
| Crank Length/Type: | 170mm, Three-piece |
| Crank Arm Design: | Oval |
| Bottom Bracket: | 19mm, Mid, Sealed |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Single-walled rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
DK S2 PRO XL 20" RACE 