Opis
Retro looptail stražnji trokut odaje počast BMX dizajnu iz 70‑ih, pružajući stabilan i udoban položaj, dok su komponente odabrane tako da nude performanse bez nepotrebnog dizanja cijene. 26” dvostruke aluminijske felge uparene su s 26 x 2.1” gumama koje nude odličan grip i glatku vožnju. Za kočenje i kontrolu pri wheelie‑jima brine se V‑brake.
Bilo da želiš voziti agresivno, juriti brzo ili samo lagano kružiti – Legend je uvijek uz tebe.
– Top Tube: 22.4”
– Chain Stay: 16.5”
– Head Tube: 72.5º
– Seat Tube: 72º
– Frame: Chromoly front triangle with retro looptail design
– Fork: Hi-ten steel w/ chromoly steerer tube, built-in bearing race, internally threaded pre-load bolt, tapered legs
– Handlebar: 6.5” rise, 100% chromoly
– Grips: DK Tsuka with press-in bar plugs
– Stem: DK Jump top load, 53mm reach
– Headset: Sealed integrated
– Brake: Alloy V-brake
– Lever: Alloy
– BB: 19mm sealed Mid
– Cranks: Wise tubular chromoly 3-piece, 170mm, 8-spline spindle
– Sprocket: NEW! DK 25-tooth, steel
– Chain: KMC Z-510
– Pedals: DK Blender PC platform
– Rims: Wise Rectrix2, double wall, 36mm wide, 36-hole
– Front Hub: Fully sealed, 3/8” chromoly axle
– Rear Hub: Fully sealed, 14mm chromoly axle, 11-tooth driver
– Tires: 26×2.1” multi-surface design, 65psi
– Seat: NEW! DK Stealth Pivotal
– Seat Post: NEW! Stealth Pivotal, 25.4mm, alloy
– Seat Post Clamp: Alloy
– Extra Features: 3D head tube badge, padset included (2-pieces)
– Weight: 28.5 lbs
| Size: | 26 Inch |
| Weight: | 12,92 kg |
| Color: | chrom |
| Rim: | 26″ |
| Front Hub: | 3/8″, 36 hole |
| Rear Hub: | 14mm axle, 36 hole |
| Bottom Bracket: | Midsize SB |
| Chainwheel: | 25T |
| Crankset: | 3pc., 170mm |
| Seat Post: | Pivotal |
| Frame: | 22.4 inch Top Tube |



