Description
| Weight: | 16.2 kg |
| Max. rider weight: | 126 kg |
| Range (optimal): | 50 km |
| Max. speed: | 22 km/h |
| Battery type: | Lithium-ion battery |
| Battery voltage: | 36 volts |
| Battery capacity: | 12 Ah / 432 Wh |
| Charging time up to 80%: | 2.5 hours |
| Charging time to 100%: | 7.25 hours |
| Engine peak power: | 960 watts |
| Motor continuous power: | 500 watts |
| Maximum gradient: | 19% |
| Tire type: | tubeless, air-filled |
| Tire size: | 10 inches |
| IP protection class: | IP65 |
| Unfolded (LxWxH): | 104 cm x 60 cm x 108 cm |
| Folded (LxWxH): | 104 cm x 15 cm x 54 cm |
| Front brake: | drum brake |
| Rear brake: | Recuperation |
| Brake light: | Yes |
| Display: | LED |
| Security: | Immobilizer |
| Driving levels: | Yes |
| Age recommendation: | from 14 years |
| Replaceable battery: | no |
STREETBOOSTER E-Scooter "Boosti" 