Description
These are well-performing mid-range skates. They are made for street and skatepark. The model comes equipped with one-piece boots that are semi-soft.
- Boot with high cuffs
- Anti-rocker frame setup
- Wheel diameter of 60mm with a hardness of 93A
- Universal Frame System (UFS)
- The removable liners are shock absorbing
- Shock absorbing liners
- Comes with grind wheels
| Wheel diameter: | 60mm |
| Wheel hardness: | 93A |
| Frame type: | Anti-rocker setup |
| Skill Level: | Intermediate, Advanced |
| Boot/Shell type: | One-piece, Semi-soft |
| Liner Features: | Removable, Shock absorber, Self-modeling padding |
| Closure: | Lacing, Micro-adjustment buckle |
| Bearing precision: | ABEC-5 |
| Grind wheels: | Nylon |
| Frame material: | Fiber glass, Composite |
| Boot material: | Plastic, Composite |
| Liner Material: | Mesh, Memory foam |
| Cuff: | Stable, High lateral support, Built-in, Integrated carrying loop |
| Mounting: | UFS |
| Soulplate: | Two-piece, Replaceable |
| Backslide plate: | Built-in |
| Weight: | 2115g |
| Recommended for: | Aggressive skating |
