Description
This bike is a high-performance BMX designed for dirt tracks. This bike’s aluminum frame is lightweight allowing for precise control.
- Long crank arms ideal for race tracks
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Pivotal seat system
- The handlebar on this bike has a backsweep of 6.5°
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame name: | Pro L |
| Frame Top Tube: | 20.9″ (53.1cm) |
| Bar height: | 7.5″ (19.1cm) |
| Fork material: | Carbon |
| Weight: | 9.2kg |
| Skill Level: | Advanced |
| Frame material: | Aluminum, 6061, T6 |
| Seat clamp: | Quick release, 27.2mm |
| Seat: | Pivotal |
| Tire width: | 1.95″ |
| Back tire width: | 1.75″ |
| Wheel offset: | 32mm |
| Bar width: | 28″ (71.1cm) |
| Upsweep: | 2.5° |
| Backsweep: | 6.5° |
| Stem type/Length: | 54mm, Top load |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 74° |
| BMX Brake Included: | Hydraulic Disc Brake (Rear) |
| Gear ratio: | 43/16 |
| Crank Length/Type: | 175mm, Two-piece |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Aluminum |
| Bottom Bracket: | BSA24 |
| Crank Axle Diameter: | 24mm |
| Pedal material: | Aluminum alloy, Platform |
| Axle diameter: | 10mm |
| Number of spokes: | 36 |
| Chain type: | Single speed |





