Description
This bike is a high-performance BMX designed for street. A freecoaster hub makes your life easier when riding fakie. The frame is built with strong but light Chromoly steel.
- Short and responsive crank arms
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Combo seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- Coming with a responsive and easy to maintain U-brake
- The handlebar on this bike has a backsweep of 11.5°
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 21″ (53.3cm) |
| Bar design: | Four-piece |
| Bar height: | 9″ (22.9cm) |
| Bar width: | 29.1″ (73.9cm) |
| Backsweep: | 11.5° |
| Upsweep: | 3° |
| Hub: | Freecoaster, Sealed bearings |
| Skill Level: | Intermediate |
| Weight: | 12.65kg |
| Frame material: | Chromoly Steel |
| Seat clamp: | Integrated |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.35″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm, 14mm |
| Wheel offset: | 26mm |
| Stem type/Length: | 50mm, Top load |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75.5° |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Gyro compatible: | Yes |
| Gyro System included: | No |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 165mm, Two-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Pedal material: | Fiberglass, Nylon, Platform |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Double-walled rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
DK LEGEND 26" 