Description
This model is a versatile bike for your wheelie practice. With its [[wheel size]] wheels, this bike is made for endless wheelie lines. The frame is made of Chromoly steel to be able to survive the daily shredding. Skinny tires with a width of 2.3″ make sure to maximize your agility. Equipped with a cassette hub and sealed bearings for easy maintenance and direct pedal engagement. What’s more, this setup is equipped with a durable double-walled rim at the rear.
| Wheel diameter: | 26″ |
| Frame Top Tube: | 22.7″ (57.7cm) |
| Bar height: | 6.3″ (16cm) |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Frame standover height: | 11.6″ (29.5cm) |
| Weight: | 13.65kg |
| Frame material: | Chromoly Steel |
| Seat clamp: | Integrated |
| Seat: | Pivotal |
| Tire width: | 2.3″ |
| Axle diameter: | 10mm, 14mm |
| Pegs: | Not included |
| Wheel offset: | 24mm |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar width: | 29″ (73.7cm) |
| Upsweep: | 4° |
| Backsweep: | 10° |
| Stem type/Length: | 50mm, Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| Gyro compatible: | No |
| Gear ratio: | 26/10 |
| Crank Length/Type: | 170mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid |
| Pedal material: | Fiberglass, Nylon |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Double-walled rear rim |
| Chain type: | Half link |
| Assembly: | Partly assembled |
| Recommended from: | 15 years |
