Description
This model is especially designed for dirt jumps. With its 26″ wheels, this bike is a true speed generator on the rollers. The frame is made rugged 4130 Chromoly steel to withstand tough use. Equipped with a cassette hub for direct pedal engagement.
| Frame Top Tube: | 22.75″ (57.8cm) |
| Hub: | Cassette |
| Frame standover height: | 10.5″ (26.7cm) |
| Wheel diameter: | 26″ |
| Weight: | 12.74kg |
| Bar height: | 1.969″ (5cm) |
| Frame material: | Chromoly Steel |
| Seat clamp: | Non-integrated |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.3″ |
| Axle diameter: | 10mm |
| Bar width: | 29.134″ (74cm) |
| Upsweep: | 3° |
| Backsweep: | 8° |
| Stem type/Length: | 40mm, Front load |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 70° |
| BMX Brake Included: | Hydraulic Disc Brake (Rear), Mechanical Disc Brake (Front) |
| Grip Length: | 16cm |
| Gear ratio: | 25/10 |
| Crank Length/Type: | 170mm, Three-piece |
| Driver side: | Right |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Pedal material: | Fiberglass, Nylon |
| Number of spokes: | 32 |
| BMX Rim Type: | Double-walled rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
| Recommended from: | 15 years |





