Description
This bike is a well performing BMX designed for street and park. A classic cassette hub ensures easy maintenance and fast acceleration.
- This model is available in the following frame sizes: 18.5″, 20″, 20.5″ and 21″
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- Long 165, 170 mm crank arms with increased control for airs
- Combo seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- Coming with a responsive and easy to maintain U-brake
- The handlebar on this bike has a backsweep of 12°
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 18.5″ (47cm), 20″ (50.8cm), 20.5″ (52.1 cm), 21″ (53.3cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 8.2″ 20.8 (cm), 8.5″ (21.6cm), 8.75″ (22.2cm) |
| Bar width: | 28.5″ (72.4cm) |
| Backsweep: | 12° |
| Upsweep: | 2° |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings, Unsealed bearings front |
| Frame standover height: | 8″ (20.3cm), 8.5″ (21.6cm) |
| Skill Level: | Beginner |
| Weight: | 10.7kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat clamp: | Non-integrated |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.3″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm, 14mm |
| Wheel offset: | 28mm |
| Stem type/Length: | 50mm, Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| BMX Brake Included: | Caliper Brake (Front), U-brake (Rear) |
| Brake Mount Kit: | Included |
| Gyro compatible: | Yes |
| Gyro System included: | No |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 165mm, 170mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | 8-spline, Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Crank Axle Diameter: | 19mm |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Single-walled rear rim, Single-walled front rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
DK S2 PRO 20" RACE 