Description
This bike is a well performing BMX designed for kids. The bike is coming with the classic BMX geometry in a kids-friendly size. This BMX is equipped with a cassette hub for instant pedal engagement. Coming with a Hi-Ten frame, an ideal material for young riders getting to grips with BMX.
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Combo seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- The handlebar on this bike has a backsweep of 10°
| Wheel diameter: | 18″ |
| Frame Top Tube: | 18″ (45.7cm) |
| Bar height: | 7.75″ (19.7cm) |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings, Unsealed bearings front |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear), Caliper Brake (Front) |
| Skill Level: | Beginner |
| Frame standover height: | 7.5” (19.1cm) |
| Weight: | 10kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat clamp: | Non-integrated |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.1″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm, 14mm |
| Wheel offset: | 28mm |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar width: | 26″ (66cm) |
| Upsweep: | 3° |
| Backsweep: | 10° |
| Stem type/Length: | 40mm, Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| Brake Mount Kit: | Included |
| Gyro compatible: | Yes |
| Chainstay length (Center): | 12.25” (31.1cm) |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 155mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | 8-spline, Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Crank Axle Diameter: | 19mm |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 36 |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
| Recommended from: | 9 years |
