Description
This bike is a high-performance BMX designed for kids. The bike is coming with the classic BMX geometry in a kids-friendly size. This BMX is equipped with a cassette hub for instant pedal engagement. This bike’s aluminum frame is lightweight allowing for precise control.
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Combo seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- Handlebar with backsweep
- Lightweight design to maximize your performance
| Wheel diameter: | 16″ |
| Frame Top Tube: | 16.5″ (41.9cm) |
| Bar height: | 8″ (20.3cm) |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings, Unsealed bearings front |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear), Caliper Brake (Front) |
| Extra Features: | Cult x Vans tires |
| Skill Level: | Beginner |
| Frame standover height: | 7” (17.8cm) |
| Weight: | 9.07kg |
| Frame material: | Aluminum, 6061 |
| Seat clamp: | Non-integrated, 22.2mm |
| Seat: | Combo |
| Seatpost Length: | 200mm |
| Tire width: | 2.3″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm |
| Wheel offset: | 33mm |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar width: | 24″ (61cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Dropout size: | 10mm |
| Stem type/Length: | Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| Gyro compatible: | Yes |
| Chainstay length (Center): | 11” (27.9cm) |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 127mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Crank Axle Diameter: | 19mm |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 20 |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
| Recommended from: | 7 years |
