Description
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Rail-mounted seat system
- The handlebar on this bike has a backsweep of 8°
- Lightweight design to maximize your performance
| Wheel diameter: | 14″ |
| Frame Top Tube: | 13.7″ (34.8cm) |
| Bar height: | 6.5″ (16.5cm) |
| Hub: | Cassette |
| BMX Brake Included: | V-brake (Rear) |
| Skill Level: | Beginner |
| Weight: | 8.82kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat: | Rail |
| Seatpost Length: | 250mm |
| Tire width: | 2.0″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar width: | 22.4″ (56.9cm) |
| Upsweep: | 2.5° |
| Backsweep: | 8° |
| Stem type/Length: | 40mm, Top load |
| Headset type: | Non-integrated |
| Headtube angle: | 72° |
| Gyro compatible: | No |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 102mm |
| Pedal axle diameter: | 1/2″ |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | American (AMER), Open bearing |
| Pedal material: | Nylon, Platform |
| Number of spokes: | 20 |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
| Recommended from: | 6 years |





