Description
This bike is a well performing BMX designed for street and park. A classic cassette hub ensures easy maintenance and fast acceleration.
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- Long 170 mm crank arms with increased control for airs
- The long chainstay offers maximized stabililty
- Combo seat system
- Coming with a responsive and easy to maintain U-brake
- Handlebar with backsweep
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 20″ (50.8cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 8.75″ (22.2cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Hub: | Cassette, Unsealed bearings front, Semi-sealed bearings |
| Frame standover height: | 8.5″ (21.6cm) |
| Skill Level: | Beginner |
| Weight: | 12.3kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat clamp: | Non-integrated |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.4″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm, 14mm |
| Wheel offset: | 32mm |
| Stem type/Length: | 50mm, Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Non-integrated |
| Headtube angle: | 74.5° |
| BMX Brake Included: | Caliper Brake (Front), U-brake (Rear) |
| Brake Mount Kit: | Included |
| Gyro compatible: | No |
| Gyro System included: | No |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 170mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | 8-spline, Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Crank Arm Design: | Tubular |
| Bottom Bracket: | American (AMER), Open bearing |
| Crank Axle Diameter: | 19mm |
| Pedal material: | Fiberglass, Nylon |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Single-walled rear rim, Single-walled front rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
DK S2 PRO 20" RACE 