Description
Get ready to rip the streets with the Kink Curb 20″ 2026 Freestyle BMX Bike! Designed for beginners and more advanced bikers alike, this durable BMX bike is built tough with a hi-ten steel frame and single-walled rims. The 20″ top tube and 8.75″ bar height offer a comfortable and responsive ride. The Kink Curb 20″ comes with a combo seat and unsealed front and semi-sealed rear bearings for smooth rolling. Unleash your freestyle skills with the Kink Curb 20″ BMX Freestyle Bike!
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 20″ (50.8cm) |
| Bar height: | 8.75″ (22.2cm) |
| Hub: | Cassette, Unsealed bearings front, Semi-sealed bearing rear |
| Chainstay length (Center): | 13.25″ (33.6cm) |
| Frame standover height: | 8.5″ (21.6cm) |
| Skill Level: | Beginner |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.4″ |
| Stem type/Length: | 50mm |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headtube angle: | 74.5° |
| Gyro System included: | No |
| Crank Length/Type: | 170mm |
| Sprocket mounting: | 8-spline |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Crank Arm Design: | Tubular |
| Bottom Bracket: | 19mm |
| BMX Rim Type: | Single-walled rim |
| Chain type: | Half link |
DK LEGEND 26" 