Description
This model is super versatile and great for exploring bike lanes and everyday commutes around town. Equipped with large 120mm wheels.
- Maximum rider weight: 100 kg
- Foldable design
| Total height: | 63-86cm |
| Deck design: | Foldable |
| Max rider weight: | 100 kg |
| Wheel diameter: | 120mm |
| Material: | Chromoly Steel, Aluminum |
| Weight: | 2740g |
| Headset type: | Non-integrated |
| Deck length: | 50cm (19.7″) |
| Deck width: | 9.7cm (3.81″) |
| Fork type: | Threaded |
| Bar material: | Aluminum |
| Bar height: | 500-620mm |
| Bar width: | 305mm |
| Bearing precision: | ABEC-5 |
| Brake type: | Bolt/Spring |
| Assembly: | Assembled |
Segway-Ninebot C2 Lite for kids 6-10 years 




