Description
The Hydroponic Bullet Pool Shape skateboard is a performance beast with high-quality parts that will help you to bring your A-game. It is the optimal setup to tackle obstacles at the skatepark and in the streets. It comes with a single kicktail deck that is practical for kick turns and steering the board, but it will definitely give you retro-vibes as well.
By buying a complete board, you get great value for your money. On top of that, you don’t even have to assemble the board before you can have your first session.
- Deck made of a 7-ply construction that combines Canadian maple and hard rock maple for the greatest durability and pop
- Epoxy binds the plies efficiently together
- Medium sized wheels with a diameter of 56 mm for an all-around use, no matter if you want to go for the streets or the skate park
- Hard wheels in 100A to land your tricks solidly and make some nice powerslides
- 95A bushings are on the harder side, offering stability at higher speeds but less agility on turns
- Since the colors of the deck are fixed, you will get the board in the same color as displayed in the pictures
Notice: When buying a complete skateboard, you should always make sure that everything is properly tightened before your first session.
| Deck width: | 8.75″ (22.2cm) |
| Deck length: | 32″ (81.3cm) |
| Wheelbase: | 15″ (38.1cm) |
| Deck material: | Hard Rock Maple, Canadian maple, 7-ply |
| Additional materials: | Epoxy |
| Deck features: | Kicktail, Cruiser |
| Wheel diameter: | 56mm |
| Wheel hardness: | 100A |
| Bearing precision: | ABEC-7 |
| Skateboard Wheel Color: | Fixed |
| Concave: | Medium |
| Deck Colors: | Fixed Colors |
| Truck type: | Standard kingpin |
| Hanger width: | 152mm (6″) |
| Bushings: | 95A |
| Griptape: | Pre-gripped |
ALMOST Metal HYB 8,125 complete 