Description
Sunday Blueprint 16, 2025
– Frame: Sunday Primer, 15.5″ TT
– Fork: Sunday Primer, 16″
– Handlebars: Sunday, 2-piece
– Stem: FrontLoad, aluminum, 40 mm
– Headset: Ahead, 1-1/8″
– Brake levers: Aluminum
– Brakes: Odyssey Springfield U-Brake
– Brake cables: Odyssey Quik-Slic
– Grips: Junior
– Saddle: 8mm Rails
– Seatpost: Steel
– Seat clamp: Integrated
– Chainring: 28T
– Cranks: 115mm, 1-piece
– Bottom bracket: US BB, 19 mm
– Pedals: Junior PC
– Rims: P-7X aluminum, 16″, 20-hole
– Front hub: LB, 9.5 mm axle
– Rear hub: LB, 9.5 mm axle with Odyssey 13T freehub
– Tires: Sunday Current v1, 16 x 2.1″
– Chain: KMC S1
- Weight: 9.85 kg (with brake system)
– Fork: Sunday Primer, 16″
– Handlebars: Sunday, 2-piece
– Stem: FrontLoad, aluminum, 40 mm
– Headset: Ahead, 1-1/8″
– Brake levers: Aluminum
– Brakes: Odyssey Springfield U-Brake
– Brake cables: Odyssey Quik-Slic
– Grips: Junior
– Saddle: 8mm Rails
– Seatpost: Steel
– Seat clamp: Integrated
– Chainring: 28T
– Cranks: 115mm, 1-piece
– Bottom bracket: US BB, 19 mm
– Pedals: Junior PC
– Rims: P-7X aluminum, 16″, 20-hole
– Front hub: LB, 9.5 mm axle
– Rear hub: LB, 9.5 mm axle with Odyssey 13T freehub
– Tires: Sunday Current v1, 16 x 2.1″
– Chain: KMC S1
- Weight: 9.85 kg (with brake system)
Geometry
– TT: 15.5″
– HA: 73.5°
– SA: 71°
– CS: 11.25″
– Bottom bracket height: 9.25″
– Top tube height: 6.9″
| Area of application: | BMX |
| Size: | 16 |
| Weight: | 9850 g |
| Color: | blue |
| Rim: | 16, 20 holes |
| Front hub: | 3/8 inch, 20 holes |
| Rear hub: | 9.5mm axle, 20 holes, loose ball |
| Bottom bracket: | US BB |
| Chainring: | 28T |
| Crank: | 1 piece, 115mm |
| Seatpost: | Combo |
| Saddle: | Combo |
| Handlebars: | 6.75 inches |
| Fork: | 16, 1 1/8 shaft |
| Frame: | 15.5 inch top tube |
