Description
These well-performing quad skates are designed for outdoor skating.
- Semi-soft boots – stability and comfort
- Anatomical shape – comfortable inner boots
- Brakes pre-mounted
| Wheel Diameter: | 54mm |
| Plate Material: | Aluminum |
| Boot type: | Semi-soft, High-top |
| Extra features: | Raised Heel |
| Size Adjustable Boot: | No |
| Skill Level: | Intermediate |
| Liner features: | V-Cut, Anatomically shaped |
| Closure: | Lacing |
| Bearing precision: | ABEC-5 |
| Wheel width: | 32mm |
| Wheel hardness: | 85A |
| Boot material: | PU leather |
| Brake: | Yes |
| Max rider weight: | 60, 100 kg |
| Recommended for: | Outdoor skating |
