Description
This model is super versatile and great for exploring bike lanes and everyday commutes around town. The large air-filled wheels offer smooth-running riding comfort.
| Total height: | 97cm (38.2″) |
| Deck design: | One-piece |
| Wheel diameter: | 200mm |
| Bar height: | 560mm (22″) |
| Bar width: | 600mm (23.6″) |
| Material: | Aluminum 6000 Series |
| Deck length: | 59cm (23.22″) |
| Weight: | 5600g |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Deck width: | 12.5cm (4.9″) |
| Concave: | Yes |
| Fork type: | Threadless |
| Compression type: | HIC |
| Bar material: | Chromoly Steel 4130 |
| Bar outer diameter: | 35mm (Oversized) |
| Bar inner diameter: | 32mm |
| Tire width: | 1.95″ |
| Features: | Air Tires |
| Wheel profile: | Off-road, Round |
| Core material: | Nylon |
| Core design: | Spoked |
| Bearing precision: | ABEC-9 |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Partly assembled |
| Max rider weight: | 100 kg |
