Description
This model is super versatile and great for exploring bike lanes and everyday commutes around town.
- Foldable design
| Total height: | 77 – 101cm (30.3 – 39.8″) |
| Deck design: | Foldable |
| Wheel diameter: | 200mm |
| Bar height: | 770mm (30.3″) |
| Material: | Aluminum |
| Deck length: | 34.5cm (13.4″) |
| Weight: | 4275g |
| Headset type: | Non-integrated |
| Deck width: | 11.8cm (4.65″) |
| Concave: | Flat |
| Fork type: | Threaded |
| Bar material: | Chromoly Steel 4130 |
| Wheel profile: | Flat |
| Core material: | Nylon |
| Core design: | Spoked |
| Bearing precision: | ABEC-5 |
| Brake type: | Flex Fender |
| Assembly: | Assembled |
| Recommended from: | 8+ years |
| Max rider weight: | 100 kg |
