Description
This bike is a well performing BMX designed for street and park. A classic cassette hub ensures easy maintenance and fast acceleration. This bike’s aluminum frame is lightweight allowing for precise control.
- 3-piece crank for strength and reliabilty
- Short and responsive crank arms
- The short chainstay offers increased responsiveness
- Rail-mounted seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- Handlebar with backsweep
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 18.9″ (48cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 8.5″ (21.6cm) |
| Bar width: | 26″ (66cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings |
| Skill Level: | Beginner |
| Weight: | 10.4kg |
| Frame material: | Aluminum, 6061 |
| Seat clamp: | Integrated, 25.4mm |
| Seat: | Rail |
| Tire width: | 2.2″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm |
| Stem type/Length: | Top load |
| Stem diameter: | 22.2mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| BMX Brake Included: | V-brake (Rear) |
| Gyro compatible: | Yes |
| Gyro System included: | No |
| Gear ratio: | 25/9 |
| Crank Length/Type: | 165mm, Three-piece |
| Pedal axle diameter: | 9/16″ |
| Sprocket mounting: | Bolt Drive |
| Driver side: | Right |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | Mid, Sealed |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Single-walled rim |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |
