Description
This board offers great value for money and can be used for all styles of skateboarding. Having a double kicktail is key if you are on a mission to master all skateboarding tricks.
- Deck made of a 7-ply construction that combines Canadian maple and hard rock maple
- Reinforced with epoxy
- Comes with standard kingpin trucks
- Wheels with an all-around diameter of 53 mm
- Hard wheels with a durometer of 99A
- Soft bushings with a durometer of 85A
Notice: Before use, check that all parts are properly tightened.
| Deck width: | 7.5″ (19cm), 7.75″ (19.7cm), 8″ (20.3cm) |
| Deck length: | 31.625″ (80.3cm) |
| Wheelbase: | 14.25″ (36.2cm) |
| Deck material: | Hard Rock Maple, Canadian maple, 7-ply |
| Additional materials: | Epoxy |
| Deck features: | Double kicktail |
| Wheel diameter: | 53mm |
| Wheel hardness: | 99A |
| Wheel material: | PU casted |
| Bearing precision: | ABEC-7 |
| Concave: | Medium |
| Truck type: | Standard kingpin, Standard hanger |
| Bushings: | 85A |
| Griptape: | Pre-gripped |
