Description
This bike is a well performing BMX designed for kids. The bike is coming with the classic BMX geometry in a kids-friendly size. This BMX is equipped with a cassette hub for instant pedal engagement. Coming with a Hi-Ten frame, an ideal material for young riders getting to grips with BMX.
- Rail-mounted seat system
- Handlebar with backsweep
| Wheel diameter: | 16″ |
| Frame Top Tube: | 16″ (40.6cm) |
| Bar height: | 7″ (17.8cm) |
| Hub: | Cassette, Sealed bearings |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Skill Level: | Beginner, Intermediate |
| Weight: | 10.5kg |
| Frame material: | Hi-ten steel |
| Seat clamp: | Integrated |
| Seat: | Rail |
| Tire width: | 1.75″, 2.1″ |
| Pegs: | Not included |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar width: | 23″ (58.4cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Stem type/Length: | Top load |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 75° |
| Gyro compatible: | No |
| Crank Length/Type: | 140mm, One-piece |
| Crank material: | Hi-ten steel |
| Bottom Bracket: | American (AMER) |
| Pedal material: | Plastic |
| Number of spokes: | 36 |
| Chain type: | Single speed |
| Assembly: | Partly assembled |





