Description
This bike is a well performing BMX. A classic cassette hub ensures easy maintenance and fast acceleration. The frame is built with strong but light Chromoly steel.
- Long 170 mm crank arms with increased control for airs
- Combo seat system
- Designed with mounting holes for gyro brakes
- Coming with a responsive and easy to maintain U-brake
- Handlebar with backsweep
- It is equipped with standard size 20″ wheels.
- Both rims are built with a double-walled construction
| BMX Discipline: | Freestyle BMX |
| Wheel diameter: | 20″ |
| Frame Top Tube: | 20.4″ (51.8cm) |
| Bar design: | Two-piece |
| Bar height: | 8.75″ (22.2cm) |
| Bar width: | 28″ (71.1cm) |
| Backsweep: | Yes |
| Hub: | Cassette |
| Skill Level: | Intermediate, Advanced |
| Weight: | 10.9kg |
| Frame material: | Chromoly Steel |
| Seat: | Combo |
| Tire width: | 2.3″ |
| Pegs: | Not included |
| Axle diameter: | 10mm |
| Headset type: | Integrated 1 1/8″ |
| Headtube angle: | 71° |
| BMX Brake Included: | U-brake (Rear) |
| Gyro compatible: | Yes |
| Gyro System included: | No |
| Crank Length/Type: | 170mm |
| Crank material: | Chromoly Steel |
| Bottom Bracket: | 19mm |
| Pedal material: | PVC |
| Number of spokes: | 36 |
| BMX Rim Type: | Double-walled rear rim, Double-walled front rim |
| Assembly: | Partly assembled |
